🧬 Kocsis Máté drogtesztje? Simán lehet, hogy nem emlékszel. És a koronaúsztatásra?
Koronaúsztatás (Fotó: MTI / Tóth Gyula)
Ha nem, akkor mindenképp nézd meg, hogy mi az, igazi politikaitörténeti-szórakoztatóipari csemege. Na, de arra, hogy annak idején felmerült: a családosok kapjanak plusz szavazatot a gyerekük után? De a megyék vármegyékre való átnevezését biztosan fel tudod idézni.
🐶 Hogy mi a közös ezekben? Hogy gumicsontok. Nagyon nehéz ezt a fogalmat jól definiálni, hisz a magyar közbeszéd olyan állapotban van, hogy az emberek bizalma rendkívül alacsony szinten áll az intézményekben, a képviseletiségben, a politikusokban – elegendő bármelyik hír kommentmezőjében végignézni –, a szkepszis a domináns, sokan figyelemelterelést sejtenek a politikai ügyek többsége mögött.
❓ És ez nem az ő hibájuk, ráadásul nem is Magyarország-specifikus problémáról van szó. A millió dolláros kérdés viszont az, hogy van-e ebből bármilyen kiút? Lehetnek-e még egyszer közös nevezőink, közös értelmezési kereteink ebben az országban? Valami, ami alapján mindenki tájékozódni tud, és el tudja helyezni magában az ország legfontosabb kérdéseit?
🏹 Ezt akadályozzák a gumicsontok, hiszen ennek a fegyvernek az a lényege, hogy a politikai törésvonalat meghúzza, és az ellenfelet a gumicsontot dobó egy olyan álláspontba kényszerítse bele, ami sosem fogja élvezni a társadalom többségének a támogatását. A gumicsontot kapó kisebbségbe szorul.
👩🎓 És nem feltétlenül azért, mert ne lennének súlyos, akár konkrét emberek életére közvetlenül káros hatást gyakorló ügyek olykor ezek a gumicsontok, mint például a CEU kiűzetése – muszáj volt ezzel becsületből foglalkozni az ellenzéki politikusoknak, hisz hatalmas károkat okozott az intézkedés, de Magyarországon kevesen jártak erre az egyetemre, és kevesen vannak olyan bevonódási szinten ezzel a történettel kapcsolatban, hogy az többséget képezzen a hatalommal szemben. Reménytelen volt az első pillanattól a Közép-Európai Egyetem kapcsán akkora szolidaritási támogatást összeszerveznie az ellenzékieknek, amivel megnyerhető lett volna ez a csata.
🪄 De minden ilyen helyzet olyan, mintha az ellenzékre sóbálvány átkot szórnának: a hatalom diktál és saját agendáját nem tudja érvényesíteni a konkurens politikai erő, mert sorra dobják be számára azokat az ügyeket, ami a hatalomnak csak játék, de az ellenzéknek muszáj rá reagálnia, hisz sok esetben sajátjai vegzálásáról van szó – szándékosan komoly morális dilemmák elé állítják a politikusokat ezek a történetek, de eközben saját olyan kezdeményezéseiket, amivel adott esetben társadalmi többséget képezhetnének, nem tudják képviselni.
🤡 De vannak ennél kevésbé gonosz, inkább szórakoztatóipari gumicsontok, a már emlegetett drogteszt, vagy a főispánozás – ezek nem érintettek közvetlenül konkrét egzisztenciákat, de igyekeznek a társadalom médiában erősen reprezentált szeletét, egyfajta kultúrértelmiséget bosszantani.
☎️ Mindazonáltal az is látható, hogy a politikai tér megváltozott a gumicsontok tekintetében is. A Szabadság-szobor kereszttel való kiegészítése, vagy az iskolai telefonelkobzás nem olyan helyzetek voltak, amelyek sok ideig lefoglalták volna a közvéleményt, az új ellenzéket.
❌ Ruff Bálint a Vétóban arról beszélt: nem igazán van komoly ellenszer a gumicsontokkal szemben. A fókusztartás fontos, amit úgy tűnik, hogy az új ellenzék egyelőre sikeresen érvényesít, de ki tudja mikor lesz először, lesz-e egyáltalán erősen megbolondítva Magyar Péter fideszes gumicsontok által, vagy egyenesen ő maga és a Tisza fogja ezeket bedobni? Mindenesetre nézd végig az adást, mert vannak benne jó híreink és reménykeltő gondolatok is a magyar társadalom még működő immunrendszeréről. És természetesen végigvesszük az elmúlt évtizedek legemlékezetesebb gumicsontajait!
Vida Kamilla,
host, vezető szerkesztő
Comments